DTI:n ahtopaineet

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
B-Vectra
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 31
Liittynyt: 04 Helmi 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja B-Vectra »

Nythän vanhemmassa b-vectrassa ahtopaine on kai jotain 0,9:n luokkaa ja vastaavasti uudemmassa jotain 1,1:n luokkaa. Onko tietoa, että onko kone ja turbon mitoitukset samat? Eli voidaanko ahtopainetta nostaa riskittömästi tuohoon 1,1:een ja onko kukaan tehnyt tätä ja miten? Vaatiiko chipin uudelleen ohjelmoinnin?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Eroa on ainakin vaihteiston mitoituksessa, eli sen vanhan koneen vääntö oli rajoitettu sen takia että vaihteisto ei kestänyt kovempaa vääntöä. Vaihteiston elinajanodote ainakin lyhenee jos konetta piristelee.

Lisää jerkkua tuohon koneeseen saa helpoiten tehoboksilla joka kytketään ruiskun johtosarjaan. Pykälää vaivalloisempi ja parempikin konsti on vaihtaa koko lastu uuteen, mielellään moottorikohtaiseen eli säätämällä kone dynossa. Lisäteho dieselissä saadaan aikaiseksi syöttöä lisäämällä, ei pelkällä ahtopaineella.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
kumimuumi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 3519
Liittynyt: 01 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Keskellä Uuttamaata

Viesti Kirjoittaja kumimuumi »

joku volkkari-mies on aikoinaan sanonout, että se turbo vain huuhtelee pakokaasut diisselissä :smile: . syöttöä se tarvii paineen lisäks.
ruma ascona | mätä volvo | luotettava susuki
00:43 < ShaquaR_> CIH nostaa aina kankea
19:42 <@Keme> nähdä CIH ja kuolla
veku
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 28 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja veku »

Moi,

Tietääkseni vanhemmissa dti vehkeissä on 0.9 paine ja uudemmissa 1.0 .Ja erona on ainakin + 25 nm vääntö ja eri vaihteisto ??.
Tätä "ikuista tehonpuute" aihetta onkin käsitelty tuossa alempana.

http://www.opelclubfinland.net/forum/vi ... forum=4&45
Vastaa Viestiin