Vectra B:n outo tyhjäkäynti

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
-Tome-
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 246
Liittynyt: 21 Touko 2007, 16:11
Paikkakunta: Oulu

Vectra B:n outo tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja -Tome- »

Elikkä vm97 1.8 16V (x18xe) vectran tyhjäkäynti on alkanut temppuilemaan hieman erikoisella tavalla.
Esimerkiksi vauhdissa kytkimen polkiessa pohjaan tyhjäkäynti ei asetu suoraan oikeaan (n. 900-1000rpm auton liikkuessa), vaan se käy ensin noin 500rpm:ssä ja ja ponkaisee takaisin vähän pääle tuhanteen kierrokseen, jonka jälkeen asettuu normaaliin. Tänään kokeilin auton seistessä ajon jälkeen paikallaan polkaista hieman kierroksia noin 6000rpm:n paikkeille, jonka jälkeen kierrokset laskivat suht normaalisti, mutta kappas vaan auto sammuikin siihen, koska kierrokset menivät reilusti alle normaalin tyhjäkäynnin. Auto tosin starttasi normaalisti kyseisen tilanteen jälkeen. Viikko sitten tapahtui vastaava tilanne (tosin ilman koneen kierrättämistä), jonka jälkeen (ei heti) syttyi moottorin vikavalo. Seuraavana aamuna vikavalo ei enää sitten palanutkaan.

Nyt herää kysymys, mistä lähteä etsimään vikaa? Tyhjäkäyntiventtiilissä vikaa ei pitäisi olla, sillä se vaihdettu aika vasta uuteen vastaavaan. Voiko moinen vika johtua esim. väljästä liittimestä? Auttakaa tietämätöntä :oops: -(z)-
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

__________________________
Avatar
-Tome-
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 246
Liittynyt: 21 Touko 2007, 16:11
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja -Tome- »

Kaasuläppäkotelon huolto tehty eikä sillä ollut mitään vaikutusta, edelleen tyhjäkäynti on mitä on ja vikavalo palaa aina välillä.
Mikä muu voisi aiheuttaa kyseiset oireet? Alkaa vähän jo vaihtoehdot loppua...
Avatar
-Tome-
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 246
Liittynyt: 21 Touko 2007, 16:11
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja -Tome- »

Vika taisi selvitä... Käytin nokka-akselin tunnistimen liittimen irti ja kiristin sitä hieman. Ilmeisesti kontakti oli huono ja pääsi liikkumaan hieman. Kyseisen toimenpiteen jälkeen auto on toiminut paremmin kuin hyvin! Joskus se on vaan pienestä kiinni -(z)-
Obelixman
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 80
Liittynyt: 28 Elo 2007, 11:18
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Obelixman »

Mites toi homma onnaa z16xe moottorin kanssa kun siinä on ilmeisesti integroitu toi hässäkkä imusarjan kanssa ,vai onko joku tehnyt tuon operaation z-koneeseen ,eli onko paha homma kun itelläkin välillä seilaa toi tyhjäkäynti.
Vastaa Viestiin