B Vectran outo kolina? Vaihdelaatikko syynä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Slx
'Senator'
'Senator'
Viestit: 363
Liittynyt: 01 Heinä 2007, 15:03
Paikkakunta: Mikkeli

B Vectran outo kolina? Vaihdelaatikko syynä

Viesti Kirjoittaja Slx »

B Vectrasta alkoi tänään kuulua outoa kolinaa / hankaus ääntä
Kun painaa kaasua niin mitään ei kuulu, mutta kun löysää kaasun, eli aloittaa moottorijarrutuksen alkaa koliseva/hankaava ääni? myös vaihdevapaalla kytkin pohjassa kuuluu.
Mistä ääni voisi tulla? Vaihdelaatikko? vetoakselisto? apua :evil:
MJP
'Senator'
'Senator'
Viestit: 329
Liittynyt: 19 Heinä 2007, 20:53
Paikkakunta: SLN

Viesti Kirjoittaja MJP »

Kannake?
Slx
'Senator'
'Senator'
Viestit: 363
Liittynyt: 01 Heinä 2007, 15:03
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Slx »

Tänään vikaa tutkittu ja todennäköiseksi osoittautui vaihdelaatikko :evil:
X18xe Koneessa on ilmeisesti F18 vaihteisto? onko tämä f18 ainoa vaihteisto joka käy paikalleen.
Mikähän näistä yleensä hajoaa? kannattaako yrittää korjauttaa vai onko järkevintä vaihtaa uusi (käytetty mutta toimivampi) vaihteisto?
Kuinkahan kauan menee vaihteiston vaihtoon korjaamoilla? kytkin ilmeisesti kannattaa vaihtaa samalla?
Nipe
OCF Member 2015
Viestit: 7364
Liittynyt: 22 Kesä 2005, 13:25
Paikkakunta: Oulunsalo

Viesti Kirjoittaja Nipe »

sis
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 26 Maalis 2008, 23:02
Paikkakunta: Bergen

Viesti Kirjoittaja sis »

Mulla meni viime kesänä f-18 loota hajalle alkaen samantyyppisillä oireilla.En selvinnyt pelkän tasauspyästön vaihdolla ku meni pääakseliltakin yks ratas sitten paskaks.Purkaamot pyys järjestään 7-800 egee :lollis: käytetystä lootasta.V...u mitä ryöstöhintoja :evil: .Ostin yksityiseltä A Vecun f-18 askin 250 egulla mutta se ei käy suoraan B Veccuun(oma on -97 x18xe),koska A:n kytkinkopassa ei ole paikkoja B:n vaihteensiirtäjätangoston kiinnityksille. A:n mekaaninen kytkin ei olis aiheuttanu ongelmia(helppo purkaa pois),mut kytkinkopan takia jouduin vaihtamaan ehjät sisuskalut B:n omiin kuoriin.En tiedä mikä mahtaa olla korjaamolla ohjeaika laatikon vaihtoon,mutta ei se ihan hetkessä käy kun joutuu purkamaan koko keulan,että lootan saa pois.Keulille jää vain kone apulaitteineen.Itselläni meni vaihto-operaatioon noin 25 tuntia vaikka oli nosturi ja hyvät työkalut käytössä.Tein itse korjauskäsikirjan ohjeiden mukaan kun en ole mikään ammattilainen.Yx tuttuni joka on Tampesterissa Tammerdieselin joku korjaamopäällikkö tjsp. sanoi mulle myöhemmin,että lootan saa "lievää" väkivaltaa käyttäen pois ilman koko keulan purkua mut en tiedä miten.Joka tapauksessa jos joudut vaihtamaan askin niin kannattaa vaihtaa kytkin samalla jos epäilet olevan aihetta,sillä sama operaatio on edessä sitten kun kytkimestä joku osa antautuu. Jos sulla on vaihteensiirto tangoilla niin loota on f18,jos kahdella vaijerilla niin sit se on f23.Molempia ainakin kirjat kertoo näistä löytyvän.Mun askilla oli ajettu noin 335000km ennen laukeemista joten tuntui olevan heikompaa tekoa kuin vanhan Asconani loota(f16) jolla oli ajettu jo yli 400000km kun se vaihtoi omistajaa.
Vastaa Viestiin