Käytin autoa tänään vantaan metroauto airportilla, missä siitä luettiin vikakoodit ja antoi kuitin mukaan viaksi "p0705 läsnä. automaattivaihteiston aluetunnistimen virtapiirin toimintahäiriö". Piiri vaihdettiin uuteen mutta se ei asiaa korjannut, joten löivät vanhan takaisin. Kassan kautta kotiin 197€ lasku kourassa eikä mitään auttanut.. Nyt on viikon päästä sovittu aika "sähkömiehelle", joka ottaa 100€/h.
Toinen vaihtoehto mitä ajattelin on vaihteistoöljyn vaihto jos sillä korjaantuisi, se näytti aika "ruskeanmustalta" mittatikusta katsottuna.
Kaiken huipuksi auto on vasta vajaa viikko sitten hankittu (pienestä) autoliikkeestä 300tkm ajettuna, joten kuka maksaa ja mitä maksaa kun merkkikorjaamolta saa vain valohoitoa sopivaan hintaan?
Jos lähdetään piruja maalailemaan seinille, eli sähkömieskään ei mitään löydä ja lasku alkaa olla tonnin pintaan, niin mitä kautta olisi mahdollisuus hakea hyvitystä, jos vielä oletetaan ettei myyjäliike suostu korjauksista mitään maksamaan?
Kaikki vinkit tervetulleita, kiitokset etukäteen.

