E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Rihmis
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 04 Helmi 2012, 13:26

E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Viesti Kirjoittaja Rihmis »

Joo elikkäs omistan kyseisen vanhan herran. Ongelma on seuraavanlainen, lähtee käyntiin kylmänä normaalisti mutta kun on ajanut esim. vähän pidempää matkaa ja kone on lämminnyt niin jos sammuttaa niin enään ei lähde käyntiin. Eli siis kylmänä starttaa, lämpimänä ei. Kun koittaa käynnistää lämpimänä niin startti kyllä pyörii ja kone (ainakin äänestä päätellen) mutta ei lähde käyntiin muutakuin työntämällä. Tulpat ja tulpan johdot olen katsonut ja ne on kunnossa. Osaisiko joku neuvoa tyhmää missä voisi vika olla?
(F)ast_tra
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2719
Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
Paikkakunta: Kangasala

Re: E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Viesti Kirjoittaja (F)ast_tra »

Saa liikaa bensaa. En tiedä noista kaasarivehkeistä mitään, mutta sama juttu ruiskukoneessa jos moottorin lämpötilatunnistin rikki.
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Tarkista nyt kuitenkin ensin , että startti varmasti pyörittää moottoria. Seuraavaksi tarkista, tuleeko kipinää. Virranjakajassa on sisällä Hall - anturi , joka vastaa ruiskukoneiden kampiakselin anturia. Saattaa olla viallinen, jos ei tule kipinää. Sytytyspuola myös mahdollinen vikakohde.
(F)ast_tra mainitsema liiallinen bensansaanti on myös mahdollista. Kaasuttimen kyljessä on automaattiryyppy, jonka bimetallijousi voi olla kuoleentunut. Tällöin lämpimän saa liikaa bensaa.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9606
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Re: E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Lähteekö lämpimänä käyntiin jos starttaat kaasu pohjassa?
Agiperi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 515
Liittynyt: 05 Heinä 2009, 00:01
Paikkakunta: Kokkola

Re: E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Viesti Kirjoittaja Agiperi »

Mazdassa aikoinaan kai jumitti joku kohokammion venttiili kaasarissa ja aiheutti lämpöisenä kaasarin tulvimista eikä lähtenyt käyntiin kuin kaasupoljin pohjassa. Pistin jotain putsausainetta tankkiin ja vika hävisi...
rebel58
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 42
Liittynyt: 09 Marras 2011, 13:24
Paikkakunta: Helsinki

Re: E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Viesti Kirjoittaja rebel58 »

^ ^^ Täältl ääni noille. Pidä kaasu pohjassa niin kauan kuin käynnistyy, älä pumppaa! Voi vähän parkasta kun kone kunnolla käynnistyy kaikilla pytyillä. Tod näk joudut vielä vähän aikaa pitää sen rundeilla käynnissä ennen kuin käy kunnolla. Älä pelkää vaan niin kauan kaasu pohjassa että lähtee tulille.
Aina GM automaatilla. Talvella 1.6 kesällä 5.8 & 7.0 litraiset invamopot.
Rihmis
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 04 Helmi 2012, 13:26

Re: E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Viesti Kirjoittaja Rihmis »

Vähän päivitystä myöhässä. Eli käyntiin lähtee kaasu pohjassa, muuten ei. Eli osat jotka vaihtoon ovat?
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9606
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Re: E Kadett -86 1.3 käynnistys lämpimänä

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Kadettin käyttöohjekirja vuodelta 1986 kertoo:

"Käynnistys, moottorit 12N, 13S, 16S:

..... Lämpimän moottorin käynnistys: Paina kaasupoljin käynnistyksessä puoliväliin, kuumalla moottorilla kokonaan pohjaan.."


Eli toimii käytännössä kuin uutena.

Jos ei käyttöä haittaa, niin en tekisi mitään. Todellisuudessa kaasarin koho jumissa, ns. "tulvii yli". Ylipäätään kaasarin purkaminen, puhdistus, voitelu ja hienosäätö tekee varmasti jo ihmeitä.
Vastaa Viestiin