1.9 cih, sytytys ongelma

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Mog-
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 294
Liittynyt: 02 Touko 2006, 20:07
Paikkakunta: Lahti

1.9 cih, sytytys ongelma

Viesti Kirjoittaja Mog- »

1.9 cih moottorin sytytyksen kanssa ongelmaa. Startti pyörii hienosti ja ajoitukset pitäisi olla suht kunnossa. Käynnistettäessä ei kuitenkaan lupaile ollenkaan. Bensaa saa ja pumppu toimii sekä tulpat ja akku uusia.
Kipinää kokeiltaessa niin jakajasta kuin suoraan puolalta, tulee kipinä vaihtelevasti. Lisäksi antaa usein kipinää siinä vaiheessa kun avaimesta käännetään virrat pois päältä. Ainoat käynnistymis lupailutkin ovat tulleet tästä pois kytkennän kipinästä.
Johtoja on tarkisteltu, jakajan toimintaa tutkittu, ajoitusta testattu ja mittailtu kaikkea mahdollista. Ainut joka olisi enää mielessä on virtalukon pohja, joka varmaan vaihtuu uuteen kunhan sellainen löytyy.

Ideoita, tietoa, ajatuksia?
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16108
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Re: 1.9 cih, sytytys ongelma

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

Startin solenoidin kolmannesta navasta tuleva puolan ohitusjännite ainakin puuttuu. Tarkista se. Ja mittaa kaikki jännitteet.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Avatar
Mog-
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 294
Liittynyt: 02 Touko 2006, 20:07
Paikkakunta: Lahti

Re: 1.9 cih, sytytys ongelma

Viesti Kirjoittaja Mog- »

Virtalukon pohja avattu, putsattu ja nyt kipinä kohdallaan ja starttaa. Edelleen antaa silti välillä kipinän myös käännettäessä virrat pois.
Sähköjä pähkäillessä huomasin että L- jetin ohjausboksin ykköspaikalta lähtevä piuha on irti.
Kaavion mukaan piuha on engine speed from tzs 16. Mihinköhän tämä piuha mahtaa kuulua?
Vastaa Viestiin