Turbo calikkaa ahdistaa

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
T.J
'Senator'
'Senator'
Viestit: 741
Liittynyt: 06 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Lemun korpi...
Viesti:

Viesti Kirjoittaja T.J »

Eli ois seuraavanlainen ongelma,kovemmilla kierroksilla about 4-5 tonnin paikkeil,kun turbo tulee kunnolla mukaa se alkaa niinkuin nykiä ja paukkua,kun joku vähän niinkuin ahdistais siellä,mut alakierroksilla toimii moitteettomasti.
Onko kellää ollu vastaavanlaista?
Avatar
vectraTBO
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 5508
Liittynyt: 15 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja vectraTBO »

Mulla teki joskus samaa, enemmän kostealla kelillä. Virranjakajankannen "nastat" oli ihan sulaneen näköisiä... Kansi ja pyörijä vaihtoon ja taas toimi.
tvs
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 52
Liittynyt: 03 Touko 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja tvs »

mikähän mun turbo calikassa on vikana; kun kiihdyttää kaasu pohjassa niin kiihtyy asteittain.. eli tehottoman tuntoisia kohtia välillä.
Avatar
Tumppi82
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 217
Liittynyt: 24 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Tumppi82 »

Itselläni oli täysin sama vika ja juuri siinä tehopiikin paikalla olikin nykäisy ja tuli jopa mustaa putkesta. Vaihdoin sytkäjohdot ja vika häipyi
Golf 1.9pwrDiesel 4x4 & Calibra Cabriolet turbo 4x4
raaseri
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 14 Kesä 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja raaseri »

Pyörijä, virranjakajan kansi, tulppien ja puolan johdot ja tulpat niin taas mennään. Eikä ole kallista ja on helvetin helppoo
@stra Gsi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 169
Liittynyt: 16 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Vaasa/Teuva

Viesti Kirjoittaja @stra Gsi »

Taitaa olla samaa vikaa C20XE pannussa kun tuntuu kiihtyvän asteittain? tulpanjohdot ei silti taida olla ihan halpa hankinta? voivoi :roll:
raaseri
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 14 Kesä 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja raaseri »

tulpanjohdot ei silti taida olla ihan halpa hankinta? voivoi :roll:

Tarvike osina halvat
tiiikeri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1115
Liittynyt: 10 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja tiiikeri »

Itselläni oli kyseiset oireet.Syynä ilmamassamittari.Näkyi suoraan seosmittarissa, eli kun alkoi ahtamaan, niin seokset meni laihalle.Vikavalo ei syttynyt kertaakaan ja ilmamassamittari oli mittauksien mukaan kunnossa.Mut näin vaan ei ollut, sillä kun uusi ilmamassamittari heitettiin paikalleen, niin ongelma poistui.

Ilmamassamittaria saa vaihto-osana Bosch-liikkeistä.Esim Alppilan autohuolto Helsingissä.Hintaa en muista enää.Merkkiliikkeessä ei ole vaihto-osana, vaan saa pelkästään uutta osaa.
T.J
'Senator'
'Senator'
Viestit: 741
Liittynyt: 06 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Lemun korpi...
Viesti:

Viesti Kirjoittaja T.J »

Joo vaihdoin nuo sytytyksen osat,tuntus toimivan ihan hyvin,mut sit iski pelko jos mööpeli käy laihal ja tilasin seosmittarin ja aattelin sen heittää ensiks paikal ennen ku alan autoa enempää testaa.
Mut kiitoksia vastauksista!!!
Joonaz
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 17 Kesä 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Joonaz »

Yks vois olla että ilmanputsarilta tuleva haitariletku painuu "kasaan" kiihdyttäessä.
Vastaa Viestiin