Astra G etutolpan irroitus

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Siikström
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 60
Liittynyt: 02 Joulu 2003, 02:00

Astra G etutolpan irroitus

Viesti Kirjoittaja Siikström »

Kesäloma pukkaa päälle ja olisi tarkoitus vaihtaa alustasarja alle. Löytyisikö joltain kokemuksia etutolpan irroituksesta? Mitä kaikkea joutuu / tarvitsee purkaa (etten suotta pura liikaa) ja onko kaikki pultit TORXeja? Viimeksi olen etutolpan purkanut E kadetista, eli tekniikka on ehkä hieman muuttunut niistä ajoista.
Johtaja
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 24 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Johtaja »

eipä siinä montaa kohtaa oo irrotettavana... koiranluu yläpäästä irti, tolppa alapäästä 2:lla läpipultilla kiinni(pulteissa tais olla poorit eli mutteri pois ja vasaraa pulttiin :) ) 18mm avain tais sopia yläpäähän ja alapäähän... sen korvan saa pois nätisti kokonaan missa se jarruletku on kiinni--> 1 pikku pultti tai sitten revit sen lukkolevyn irti ja silleen... se koiranluu voi olla vähän hankala, mutteri tais siinäkin olla 18 avaimelle passeli mut sitä pitää sit pitää vastaan 17.. lenkillä sieltä toiselta puolelta... oliskohan siinä jo kaikki?
Senator-B 3.0 24valve 1991--myyty
Monza 3.0 1985--myyty
Ascona B 1981--myyty
diexsel
'Senator'
'Senator'
Viestit: 515
Liittynyt: 22 Kesä 2005, 19:58
Paikkakunta: P:no

Viesti Kirjoittaja diexsel »

Äläkä riko niitten absientunnistimien kiinnikettä ettei tartte käyttää nippareita.
nimim. ...tuiks meni :oops:
Ja muistaakseni ei ollu pooreja niissä pulteissa ainakaan 2.0 16V:ssä...
Tosi nopee juttu vaihtaa jouset ja muista suuntaus vaihdon jälkeen.
Non Gradus Anus Rodentum! (Not Worth A Rats Ass!)
Magister Mundi sum! (I am the Master of the Universe!)
Vescere bracis meis (Eat my shorts)
Stercus accidit (Shit happens)
Siikström
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 60
Liittynyt: 02 Joulu 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja Siikström »

Kiitoksia vinkeistä. Onneksi ei taida olla niitä torxeja kiusana. Suuntaukseen oli tarkoitus mennä heti vaihdon jälkeen.
Vastaa Viestiin