c20xe nakuttaa
c20xe nakuttaa
eli tuollainen kone mulla astrassa ja ruvennu nakuttamaan niin pirusti,koneen pitää olla aika lämmin ennen ku loppuu!!!! missä vika? ja miten korjata?
Sekä nakutus että venttiilit (ja niiden nostimet) sijaitsevat moottorissa. Nakutus tapahtuu sylinterin palotilassa ja naputus venttiilikoneistossa.kille kirjoitti:moottori.eli kannessa kai joku?
Ilmeisesti siis venttiilikoneisto naputtaa? Hydrauliset nostimet ovat varmaankin täynnä töhnää ja ne notkeutuvat vasta kun moottori lämpeää. Nostimet voi purkaa ja puhdistaa jolloin naputusongelmakin todennäköisesti poistuu.
Moottorin nakutus on sitten ihan eri asia joka taas ilmenee esimerkiksi jos ajaa liian matalan oktaanin bensalla tai rasituksessa bensan ja ilman seos alkaa syttyä liian aikaisin. Se on ihan eri asia, ja paljon vakavampi vika kuin venttiilien naputus.
Minullakin Calibrassa on nakutusta jos ahtoja nostaa liikaa ja venttiilit naputtavat kun koneen käynnistää kylmänä. Kyseessä on kuitenkin kaksi aivan eri asiaa.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
Kerroppas millä nuo nostimet (painimet) puretaan? Pyörittelin niitä käsissäni, mutta ei ollut rohkeutta vetää sitä keskitappia pois sieltä ja mitään muutakaan konstia en keksinyt avaamiselle...ata kirjoitti:Hydrauliset nostimet ovat varmaankin täynnä töhnää ja ne notkeutuvat vasta kun moottori lämpeää.



