Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Eli kuinka kalliiksi kyseinen homma tulee, jos sen tekisi melkein minimibudjetilla? Pitääkö vaihtaa paljon tavaraa, jarrut yms.
Ja miten tämä käytännössä toimisi?
Kyllä varmaan edullisinta olisi vaihtaa ihan alkuperäinen turbo calikka alle. Ja jos ahtopuuhiin päätät kuitenkin ryhtyä, niin budjetin tulisi olla kunnossa.
On 2004-04-14 17:24, sauli wrote:
Juu eiköhän se jo säästäisi aika paljon aikaa ja vaivaakin, kun ostaisi suoraan turbovehkeen alle.
Mutta jos haluaa ottaa enemmän tehoja irti niin tämä vakio ei varmaan riitä...
Ihan ajattelin vaikka mekaanista ahdintakin, mutta... Ajattelin vain että jos joku on ahtanut calikkansa muuten kun vakiolla? Noihin saa varmaan jotain sarjoja millä se onnistuu?
Ja kaikki Calibrathan ovat vähäpäästöisiä, joten itse rakennettu turbo täytyisi käyttää päästötyypityksessä, mikä ei oikein sovi tuohon minimibudjetti-ajatteluun.
On 2004-04-15 16:05, Markus wrote:
Ja kaikki Calibrathan ovat vähäpäästöisiä, joten itse rakennettu turbo täytyisi käyttää päästötyypityksessä, mikä ei oikein sovi tuohon minimibudjetti-ajatteluun.
mutta jos sellane satsi löytyy mikä menee "tehoprosenttien" sisään ja on tuv-hyväksytty, niin ei pitäs tarvita päästötyypityksiä. sit jos satsin tehoja joutuu laskemaan, niin silloin periaatteessa pitäisi päästötyypitys suorittaa. käytännössä kuitenkin tiedetään, että noihinkin on saatu pyydettyä lupia akelta (logiikalla: tehoja tiputetaan -> päästöt ei nouse).