C KADETIN PERÄ!!

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
C-karetti
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 70
Liittynyt: 03 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja C-karetti »

Saako "pikkulohkon" eli 1.2:sen perään heittämällä mitään mielellään lukollista välitystä(esim.Cona A 1.6?)sopiiko vetarit?
J Turunen
OCF Member 2022
OCF Member 2022
Viestit: 1407
Liittynyt: 29 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Nokia/Toijala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja J Turunen »

1.6 A Asconassa ei ole lukollista välitystä ja mitään muuta isotekniikkaista perää kuin C Kadetin omia et alle saa ns. heittämällä.

A Asconan periä on kuitenkin C Kadetteihin laitettu. Nimittäin pitkittäistukivarsien kiinnityksissä ei ole havaittavia eroja. Olikohan kyse parista cm:stä? Kallistuksenvakaaja täytyy ottaa Kadetista tai jättää sen kokonaan pois. Panhard-tangon kiinnitys eri puolella A asconan perässä kuin C Kadetin. A Asconassa kiinnitys koriin kuskin puolella (vas.)ja C Kadetissa kartturin(oik.).
mudvayne36
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 35
Liittynyt: 21 Tammi 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja mudvayne36 »

tiedän kyllä yhen raketin missä on gt/e kadetin perä.. siitä en kyllä tiedä onko menny heittämällä..!
Avatar
Jarno.v
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1028
Liittynyt: 09 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: oulun lääni

Viesti Kirjoittaja Jarno.v »

On 2004-11-17 14:32, mudvayne36 wrote:
tiedän kyllä yhen raketin missä on gt/e kadetin perä.. siitä en kyllä tiedä onko menny heittämällä..!
Eiköhän kadettiin mene kadetin perä, luulis.
Oisko se niinku "bolt-on" :grin:
Avatar
opelmeister
'Senator'
'Senator'
Viestit: 861
Liittynyt: 13 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Vihtavuori

Viesti Kirjoittaja opelmeister »

B-Kadetin iso perä menee nakkaamalla, mutta Panhard-tanko pitää lyhentää ja iskarin kiinnikkeet kääntää 90 astetta... On tosin n.70mm kapeampi kuin orkkis, mutta saapahan leveemmät vanteet.

Mulle tuo on ihan heittämällä asentamista :wink:
"Ei se tehon tuotto, vaan sen kesto.." -X10XE-
GF
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 152
Liittynyt: 04 Joulu 2002, 02:00
Paikkakunta: LAHTI

Viesti Kirjoittaja GF »

Muistanko väärin, vai saiko tuohon pikkukoneeseen jotain 40% kitkalukkoa alkuperäisenä lisä-optiona... :???: :???:
huano
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 19
Liittynyt: 01 Joulu 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja huano »

1.1 SR B kadettiin on saanut aikoinaan kitkalukkoa --> pikkuperään, mutta ne on TODELLA harvinaisia ja jos jostain löydät semmosen niin se on timanttien arvoinen osa,mutta veikkaampa et omistaja ei hevin luovu moisesta. :smile: Eli helpomalla pääset kun etit a manta/ascona tai sitten ihan orig. isolohko c kadetin perän. Siihen saapi mitä lukkoja vain :smile:

<font size=-1>[ This Message was edited by: huano on 2004-11-17 22:06 ]</font>
Avatar
opelmeister
'Senator'
'Senator'
Viestit: 861
Liittynyt: 13 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Vihtavuori

Viesti Kirjoittaja opelmeister »

Ei ollut kitkalukko SR:ssä vaan kova lukko..
Ja kyllä, ovat ÄÄRIMMÄISEN harvinaisia.
"Ei se tehon tuotto, vaan sen kesto.." -X10XE-
t.steel
'Senator'
'Senator'
Viestit: 349
Liittynyt: 27 Heinä 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja t.steel »

Palalukko on helppo tehdä, kiristettävä parintuhannen kilsan jälkeen, eli vain kisakäyttöön järkevä.
Vastaa Viestiin