Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Tarkennuksena mainittakoon, että kysymyksessä on 1,6 bensakone.
Tuos noita juttuja lueskelles tuli mieleen, että mitähän materiaalia sen "sokean" tiivisteen kannattas olla? Ajattelin veistellä alumiinipellistä, mutta olisko jonkinlainen pahvi- tai kumiversio parempi. Mitä materiaalia ootte käyttäny/kokeillu?
Eipä tuota saa muuten pois kuin vähentämällä TECH2:sella EGR-suhdetta tai sitten hommaamalla joku ohjausjärjestelmä, joka jättää EGR:n. huomioimatta (silloin letkut kaiketi voi tulpata).
Pyörittelin tyhjää kantta pöydällä ja päähän pätkähti tällanen ajatus:
Poraa n. 20mm reiän siihen kannen EGR kanavaan. Siihen letkunippa ja sellanen pieni vapaavirtaussuodattimen näkönen huhotussuodatin. Sitten sokea tiiviste sinne "viidenteen" pakokanavaan.
Eli kun EGR aukeaa, se vetääkin ilmaa suoraan moottoritilasta...
mc rami stereo kirjoitti:kertokaas tyhmälle miksi tuo egr pitää tukkia?
Niin eli se EGR kierrättää paskat takaisin moottoriin, vaikka ne kuuluisivat putkesta pihalle, ja EGR:n tukkimallahan tämä hoituu.
Useissa koneissa ko operaatio lopettaa tyhjäkäynnin temppuilut ja epämääräisen nykimisen kuin veitsellä leikaten,ja nykiminen oli syy miksi itsekin sen blokkasin.
Juho M-P kirjoitti:Pyörittelin tyhjää kantta pöydällä ja päähän pätkähti tällanen ajatus:
Poraa n. 20mm reiän siihen kannen EGR kanavaan. Siihen letkunippa ja sellanen pieni vapaavirtaussuodattimen näkönen huhotussuodatin. Sitten sokea tiiviste sinne "viidenteen" pakokanavaan.
Eli kun EGR aukeaa, se vetääkin ilmaa suoraan moottoritilasta...
Vähemmällä koneistamisella selviät, kun kerrot DTI:lle, että on ankara talvi ympärivuotisesti Siis ilmamassamittari havainnoi imuilman lämpötilaa ja EGR:ää ei käytetä jostain -15 °C kylmempään päin. Pitää tinata vastus massamittarista lähtevään ruskea/valkoiseen johtoon. Minulla 10 kohm vastus on toiminut näköjään kohta 2 vuotta. Joskus kesähelteellä imuilma oli -19 °C
Itelläni on päästöt päin p:tä, auttaako tuo EGR:n tukkiminen päästöongelmiin?? Voiko ton tehä kaikkiin autoihin missä on EGR-venttiili, siis tarkoitin kun itelläni on Astra (tähänkin varmaan??). Muut auton tiedot allekirjoituksesta!!
Jos DTI:stä puhutaan, niin ei voi ainakaan helposti. Tuohan olisi toiminnallisesti sama tilanne kuin laakerinkuula EGR:ää käyttävässä alipaineletkussa. Vikavalo aiheutuu...