Vectran elektroniikan vikavalo palaa kylmänä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
papunle
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 08 Joulu 2005, 08:18
Paikkakunta: Kemi

Vectran elektroniikan vikavalo palaa kylmänä

Viesti Kirjoittaja papunle »

Elikkä auto on B Vectra vm. 1996 2.0 16V

Moottorin elektroniikan vikavalo syttyy hetken kuluttua siitä kun auton on laittanut käyntiin, ja se sammuu sitten kun kone on lämmennyt ja käynnistää uudelleen. Onko muilla ollut vastaavia ongelmia?
Avatar
Undertaker
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5381
Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Undertaker »

Painele Keminmaan Delta-autoon ja pyydä lukemaan vikakoodit. Maksaa 0-40€.
JulleRopaaja
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 17
Liittynyt: 23 Tammi 2005, 02:00
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JulleRopaaja »

Kannattaa ensin lukea itse koodit ja katsoa löytyykö vika, huomattavsti halvempaa ja nopeampaa. Searchilla löytyy varmasti ohjeet lukemiseen ja listaus vikakoodeista.
AksuPaksu
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1810
Liittynyt: 13 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja AksuPaksu »

Jos ei vikakoodeja ole niin saattaa olla sama juttu mikä miulla oli entisessä vectrassa.

Paloi kylmänä, mutta kun luki vikakoodit, niin ei mitään vikaa, lähti myös vähän huonosti kylmänä käymään ja piti pitää kaasulla kierroksia varmaan minuutin verran ennen ku kävi tyhjäkäyntiä. Lämpimänä tuli myös vähän mustaa savua kun anto happea.

Vaihdoin moottorin lämpöanturin ja vika hävisi. Ilmeisesti se ei vaan jostakin syystä kirjannut moista vikakoodia ikinä muistiin.

Tekniikkana miulla oli 20ne mutta samanlainen anturihan noissa uudemmissakin on...
Lekksi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 391
Liittynyt: 31 Maalis 2006, 15:49
Paikkakunta: Pirkkala

Viesti Kirjoittaja Lekksi »

Mulla palaa Bompussa kans elektroniikkahäire valo, ei tosin o mitää ongelmia missää ettei se välttämättä tarkota vikaakaa :-?
10/2009 - ?? Vectra -06 2.2 farkku

06/2009 - 10/2009 Omega -00 3.0 farkku

07/2005 - 06/2009 Omega -00 2.2 sedan
papunle
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 08 Joulu 2005, 08:18
Paikkakunta: Kemi

Viesti Kirjoittaja papunle »

Vikakoodin luin ei ilmoittanut mitään muuta kuin nokka-akselin asento tunnistin, mutta senhän kuuluu ollakkin kun auto ei ole käynnissä.

Kyllä siellä kumminkin joku vika on päällä, kun laskee rajoittimen 4500 kierrokseen.
Avatar
tero76
'Senator'
'Senator'
Viestit: 686
Liittynyt: 01 Heinä 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja tero76 »

papunle kirjoitti:Vikakoodin luin ei ilmoittanut mitään muuta kuin nokka-akselin asento tunnistin, mutta senhän kuuluu ollakkin kun auto ei ole käynnissä.

Kyllä siellä kumminkin joku vika on päällä, kun laskee rajoittimen 4500 kierrokseen.
Voihan tuo nokka-akselin asentotunnistin olla oikeastikin rikki.
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

papunle kirjoitti:Vikakoodin luin ei ilmoittanut mitään muuta kuin nokka-akselin asento tunnistin, mutta senhän kuuluu ollakkin kun auto ei ole käynnissä.

Kyllä siellä kumminkin joku vika on päällä, kun laskee rajoittimen 4500 kierrokseen.
Ei kuulu tulla nokka-akselitunnistimen vikakoodia kun auto ei käy. Jos kierrokset rajoittuvat, niin pyörintänopeustunnistin (tässä tapauksessa NA-tunnistin) on viallinen.
Hae suosiolla merkkiliikkeestä uuden mallinen NA-tunnistin sekä siihen käypänen muutosjohtosarja. Sitten vaan kolvi käteen tai tinaliittimiä esiin ja piuhoja yhdistelemään. ;)
Älä tee sitä virhettä että ostat sinne samanlaisen tunnistimen kuin mikä siellä nyt on. Ei mene kauaakaan kun sen vanhan johtosarjan liitin rikkoo sinne asentamasi anturin. :roll:
__________________________
Vastaa Viestiin