MV6 lämmöt sammutuksen jälkeen korkealla?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Undertaker
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5381
Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Nurmijärvi

MV6 lämmöt sammutuksen jälkeen korkealla?

Viesti Kirjoittaja Undertaker »

Onkohan tuo normaalia vai mikä on homman nimi kun sammutan ton Omegan(X30XE) niin lämmöt nousee hiljalleen sataseen. Ajon aikana pysyy 92-94 korvilla. Lämpöä ulkona +30 astetta. Sitten kun starttaa niin heti tipahtaa takaisin normaaliin eli 92 pintaan. Flekti kyllä jää pyörimään hetkeksi(~30sek) kun sammuttaa auton.
santtu75
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 48
Liittynyt: 03 Touko 2006, 10:36
Paikkakunta: lahti

Viesti Kirjoittaja santtu75 »

Itse olen huomannut 2,5 omegassani saman ilmiön ja on pitänyt täältä kysyä että onko normaalia? Eli tietoa kenelläkään?
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

ihan normaalia se on et ne nousee. ja jos kerta flektikin jää pyörimään niin pitäs olla mitään hätää. itekkin haluisin omppuun ton flektin mikå jää pyörii jos lämmöt korkeella
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
kapiteeli
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1799
Liittynyt: 07 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: MV6 lämmöt sammutuksen jälkeen korkealla?

Viesti Kirjoittaja kapiteeli »

Undertaker kirjoitti:Onkohan tuo normaalia vai mikä on homman nimi kun sammutan ton Omegan(X30XE) niin lämmöt nousee hiljalleen sataseen. Ajon aikana pysyy 92-94 korvilla. Lämpöä ulkona +30 astetta. Sitten kun starttaa niin heti tipahtaa takaisin normaaliin eli 92 pintaan. Flekti kyllä jää pyörimään hetkeksi(~30sek) kun sammuttaa auton.
ks. flektin puolinopeus - toimiiko?
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... eus#532153
AksuPaksu
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1810
Liittynyt: 13 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja AksuPaksu »

Eikös tuo tapahdu melkein kaikissa autoissa, johtuen vesipumpun pysähtymisestä auton sammutuksen yhteydessä --> vesi ei kierrä enää muuta kun pikkuhiljaa lämmön vaikutuksesta... Kannattaa kattoa muillakin vehkeillä sammuttaa ja kääntää virrat takasin päälle, niin alkaa mittari nousemaan jonkin matkaa... Tän takia ei kannata autoa sammuttaa heti kovan rasituksen jälkeen.
Vastaa Viestiin