No nyt on vaihdettu Eberiin hehku joka maksoi 123€. On kuulemma vastaavan lainen kun uusissa Opeleissa. Työtä meni 2h ja hinnaksi muodostu näin ollen 230 + siinä vaihdettiin metri letkua vielä, mutta se makso 5€. Mutta nyt toimii oikein kivasta vaikka Eberi on aika pieni tehoinen. Oikein kiva kun pöhisee!!!
Jos lehmällä olisi pyörät, niin se olisi maitoauto
Sama hehku vaihtui itsellekkin tosin maksoi Oulussa 136€ ja polttainesihti 25€ jospa se nyt kestäis seuraavat 5 vuotta mitään tekemättä niinkuin tähän asti
onpahan hehkulla hintaa.ainakin vanhempiin ebereihin kannattaa kysymässä autotarvikeliikkeistä berun hehkutulpaa,joka muuten valmistaa eberin alkup.tulpatkin.muistaakseni -98 diesel astran eberissä oli malliltaan gh001 eberin tulppa.hinta 30-40 e.
Tämä kesti 350 tkm joten tommosen yli 100 euron tulpan joutuu varmaan siirtämään kahteen seuraavaankiin autoon, jotta vois todeta että on hintansa väärtti ; )
tuo kyseinen tulppa on saatavissa melkein jokaisesta varaosaliikkestä tuotekoodilla 349-GH001
ja hinta tosiaan jossain 35-40 egen hujakoilla.
Olisko jollain tietoa sanoa mistä tuollaisen halvemman hehkutulpan löytäisi täälä sallan suunnalta (Lapista)?? onko tuo sama hehku -00 2.0DTI vecculiin?Kiitos tiedosta etukäteen..
hehku on ainakin astraan helposti vaihdettavissa,varsinkin jos saa auton nosturille.apparin puolen eturengas irti ja sisälokasuoja etureunasta irti,niin siellähän se eberi on.hehkun lisäksi vaihdoin myös semmoisen metallisen verkkosukan,joka näkyy siellä hehkun reiässä,kun hehkun ottaa pois.oli itsellä ainakin aika tukkoinen ja vaikuttaa varmasti hehkun toimivuuteen.siis kun hehku on paikallaan niin hehkuosa on verkkosukan sisällä.