Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Eli millä kierteellä on tuossa C20XE:n bensatukissa se paineenmittaus ventttili?
Siis millä kierteellä se tulee tukkiin kiinni, ei siis se kierre itse siinä venttiilissä.
Tuota jengaa en enää muista,mutta senverran erikoinen on,ettei Dunlop Hiflexistä löytynyt siihen sopivaa liitintä.
Senverran voin sanoa,että on sama jenga,kuin ilmastoinnin huoltoventtiilissä,eli kylmäkonepuolelta etsimään
Nopeaa toimintaa. Mikä helvetti on insinöörejä vaivannut tuon koneen kierteitä valitessa? Ilmeisesti harvinaisemmat kirjoitettu lapulle, ja arvottu hatusta
jos menee saman kaavan mukaan ku bensaletkujen liittimen kierteet niin on 1,25 nousulla..ja p*rkele ettei siihen sitte saa mitään liittimiä ainakaan ihan joka liikkeestä..
Jossei jaksa alkaa sopivaa liitintä metsästämään,niin ruuvaa sen venttiilin irti ja klemmarilla letku siihen ympärille kiinni.
Tuo koko venttiilinippahan lähtee myös kierteillä irti jakotukista,mutta en muista oliko siinäkään yhtään järkevämpi jenga.
Hi-Flexiltä löytyy siihen sellainen osa mikä tulee jengalla kiinni siihen venttiilirungon päälle ja siitä voi sitten lähteä letkulla eteenpäin. Eli venttiilin sielu vaan irti siitä rungosta.
Vectra A 2.0 16V Turbo FWD -89 10.735s/231.15kmh/402m & 308kmh/1609m
Calibra 4x4 Turbo -92
Astra G 2.0 16V Turbo Cabriolet -03
Corsa D OPC -08 Astra H OPC -07 Vectra C OPC -07 Insignia A OPC -10
JJ kirjoitti:kyllähän niihin opelilta saa oikeat liittimet ja oikealla nousulla. naps ja kops
..ei muuten saa ainakaan kaikkia.. ite kävin kysymässä noita bensaletkuja paikallisesta merkkipuljusta ja ilmotettiin että kirjat tuntee mutteii saatavilla..